15 lutego w Kaliszu gościł Przemysław Majewski – raper, który stworzył album „Międzywojenna nuta” i rozdaje 100 000 płyt na 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Kaliszu zostawił 5000 płyt, które rozdawaliśmy w I, II i III LO oraz na Głównym Rynku. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w tej akcji współuczestniczyć. Poniżej treść artykułu z portalu www.calisia.pl:

Koncertował już w blisko 50 miastach w Polsce, rozdał 50 tys. płyt. Wydał 100 tys. płyt na 100-lecie odzyskania niepodległości. Robi to z własnego budżetu, po to by uczcić ważne dla kraju wydarzenia. Na krążku oprócz utworu “100 lat” znajdują się szlagiery okresu Dwudziestolecia Międzywojennego w rapowej aranżacji m. in. Umówiłem się z nią na 9, Tylko we Lwowie, Ta ostatnia niedziela.

– Ta płyta jest moim sposobem uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Inspiracją do jej nagrania był mój dziadek, historia rodzinna. Mój dziadek Jan Majewski walczył w Legionach Piłsudskiego – mówił Przemysław Majewski. – Utwór 100 lat przekrojowo opowiada o historii niepodległości, wydarzeniach które miały miejsce do dziś. 9 utworów to odświeżone szlagiery z Dwudziestolecia Międzywojennego.

Muzyk gościł w Kaliszu 15 lutego na zaproszenie komitetu “Kalisz dla Powstania Wielkopolskiego”. Uczniowie II, I i III LO uczestniczyli w prelekcji, podczas której poznali historię rapera, szczegóły projektu oraz wysłuchali kilku utworów z płyty Międzywojenna nuta”. Ze względu na ogłoszoną żałobę narodową, Przemysław Majewski nie wykonał “na żywo” swoich utworów. Po spotkaniu uczniowie dostali egzemplarze najnowszego albumu artysty.

Komitet “Kalisz dla Powstania Wielkopolskiego” tworzą Stowarzyszenie Koliber, Młodzi Kaliszanie, Młoda Prawica, Młodzi dla wolności, Fundacja im. Bolesława Pobożnego oraz Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego.

– Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zainteresowali się tym tematem. Jest to mały kroczek do tego by upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości oraz Powstanie Wielkopolskie – mówił Szymon Furman, lider Młodych Kaliszan i członek Młodej Prawicy.

– W polskiej historii często wspominamy zrywy niepodległościowe, które okazywały się w ostateczności przegrane. Oczywiście należy się szacunek wszystkim powstańcom, tym którzy poświecili się dla Polski. Zbyt często hołdujemy jednak powstaniom, które przegrały – mówił Maciej Antczak, członek Stowarzyszenia Koliber. – Celem walki nie jest piękne umieranie, ale zwycięstwo. Dlatego Powstanie Wielkopolskie jest tego przykładem. Oprócz romantycznej i heroicznej walki mieliśmy odpowiednią sytuację międzynarodową i genialne dowództwo.

– Powstanie Wielkopolskiego to nie jedyne powstanie i nie jedyne zwycięskie w Wielkopolsce. W historii RP zrywów narodowo-wyzwoleńczych było wiele. 4 z nich były zwycięskie. 2 spośród nich miały miejsce na terenie Wielkopolski – Oskar Kuczera, lider Młodych dla Wolności z Ostrowa Wlkp.

Źródło: https://www.calisia.pl/articles/rapujac-uczcil-100-lecie-niepodleglosci-przemyslaw-majewski-z-koncertami-w-kaliskich-szkolach

PS Dzięki za współpracę Młodym Kaliszanom, Młodym dla Wolności z Ostrowa Wlkp., Fundacji im. Bolesława Pobożnego, Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego i Młodej Prawicy 😉