Sztafeta Ojców Niepodległości

10 listopada 2018 roku KoLiber Kalisz oraz ZHR organizują „Sztafetę Ojców Niepodległości” (www.facebook.com/SztafetaOjcowNiepodleglosci) Jest to bieg, który upamiętnia 123 lata wysiłku Polaków w dążeniu do niepodległości. Trasa liczy sobie właśnie 123 kilometry, a każdy uczestnik wybiera, ile z tych kilometrów będzie w stanie pokonać. Podzielona jest na 12 odcinków (Kalisz i okolice), z których każdy ma nad sobą jednego patrona – lokalnego Ojca Niepodległości.

Sztafeta Ojców Niepodległości rozpoczyna się 10.11.2018 r. o godzinie 8:00 Mszą Święta w kościele pw. Św. Rodziny. Następnie kolejne ogniwa Sztafety będą biec w stronę Szczypiorna, kolebki polskiej niepodległości. Później Skalmierzyce, Żydów, Chełmce, Winiary, Opatówek, Marchwacz, Rajsko, Koźminek, Dębe, Skarszew, Borków Stary, Russów, Jastrzębniki, Warszówka – aż wreszcie znów Kalisz. O 20:10 rusza ostatni etap ze Szczypiorna do Villa Calisia, gdzie o 21:00 rozpocznie się uroczyste zakończenie Sztafety – „Wieczór Patriotyczny”. Liczymy na to, że tam tłumnie zjawią się ci kaliszanie, którzy nie mogli pobiec na trasie. Podczas „Wieczoru Patriotycznego” dowiemy się więcej o 12 Ojcach Niepodległości i zaśpiewamy wspólnie patriotyczne oraz harcerskie piosenki.

Należy też wspomnieć o tym, jak będzie odbywał się sam bieg. Tempo jest już z góry ustalone – jest to 5:50 min/km. Dla niektórych to za szybko, dla innych znacznie za wolno – cóż, walka o niepodległość również wymagała dostosowania się do zewnętrznej sytuacji. Na podstawie tego czasu ułożyliśmy harmonogram całego biegu.
Udział w wydarzeniu jest darmowy, a ponadto 30 pierwszych zapisanych uczestników otrzyma darmowe koszulki.

W Sztafecie Ojców Niepodległości z reguły każdy biegnie sam (maksymalnie 2 osoby towarzyszące), dzierżąc w ręku biało-czerwoną flagę. Po pokonaniu swojego odcinka uczestnik przekazuje flagę kolejnemu biegaczowi. Organizatorzy będą mieć do dyspozycji busa, więc gdy uczestnik nie będzie miał jak dotrzeć z powrotem do domu to organizatorzy postarają się zapewnić ten powrót, o ile dystans od domu nie przekroczy 10-15 km.
Serdecznie zachęcamy do zapisywania się do udziału w Sztafecie Ojców Niepodległości. Przebiegnięcie choć jednego kilometra będzie już wielkim wsparciem dla naszej inicjatywy!
Zapisy na bieg pod tym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc4VR_1goi8h2eKiIcMseEEfZoGGl2mXboriH1S5BTW4A5e_w/viewform