W piątek 4 grudnia 2015 r. w cafe.calisia.pl odbyła się kolejna z cyklu Debat Kaliskich. Jej tematem było podsumowanie roku rządów nowej koalicji w kaliskim ratuszu. 

W debacie organizowanej wspólnie przez KoLiber Kalisz i cafe.calisia.pl wzięło udziału pięciu prelegentów. Ze strony koalicyjnej pojawiło się trzech wiceprezydentów Kalisza – Pan Artur Kijewski (Prawo i Sprawiedliwość), Pan Piotr Kościelny (Wspólny Kalisz) i Pani Karolina Pawliczak (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Opozycję reprezentowali – Pan Sławomir Chrzanowski (Platforma Obywatelska) oraz Pan Jacek Konopka (Wszystko dla Kalisza). Udziału w wydarzeniu odmówili zaś, zaproszeni przez nas, przedstawiciele Samorządnego Kalisza.

Debatę, którą poprowadzili wiceprezes kaliskiego KoLibra Piotr Błaszczyk i członkini naszego oddziału Agata Przepiórka składała się z trzech części. W pierwszej prowadzący zadali gościom po trzy pytania, na które każdy z nich mógł przez dwie minuty odpowiedzieć. Pierwsze dotyczyło oceny rządów nowej koalicji, drugie projektu miejskiego budżetu na rok 2016, a trzecie tegorocznego budżetu obywatelskiego. W drugiej części prelegenci zadawali sobie nawzajem pytania – członek koalicji mógł zadać jedno pytanie, a opozycji po dwa. Trzecia część to zaś pytania z sali.

Wiceprezydenci chwalili się swoimi osiągnięciami, choć przyznawali, że „ogarnięcie” sytuacji po poprzednikach trwało dość długo i jeszcze nie wszystkie prace porządkujące zostały zakończone. Mowa była m.in. o nieprawidłowościach przy budowie Stadionu Miejskiego oraz o niegospodarności w zarządach spółek miejskich. Rok poprzedni uznawali oni za rozeznanie się w sprawach miasta oraz za przygotowanie gruntu pod przyszłe działania. Opozycja krytykowała zaś działania nowej władzy, zarzucając m.in. „butę i arogancję władzy”, którą sami piętnowali u poprzedników, słabe przygotowanie i realizację budżetu obywatelskiego w 2015 r., zbyt duże wydatki na promocję miasta oraz zatrudnianie rodziny i znajomych w ratuszu.

W cafe.calisia.pl pojawiła się liczna grupa mieszkańców, która aktywnie brała udział w debacie. Pytania z sali dotyczyły m.in. ochrony zabytków, kosztów przebudowy Stadionu Miejskiego, finansowania sportu i kultury oraz zainstalowania kamer w Ratuszu i uruchomieniu nagrywania posiedzeń Rady Miejskiej.

Szeroką relację z debaty można także przeczytać na stronie calisia.pl, a całą debatę obejrzeć na naszym kanale na youtube.

P.S. – na naszym kanale na youtube, znajduje się także sonda przeprowadzona w Kaliszu dotycząca oceny rządów nowej koalicji 🙂