W zeszły wtorek 29.12. 2015 r. przed kaliskim ratuszem odbyła się nasza konferencja prasowa, podczas której omówiliśmy główne zarzuty wobec budżetu miasta Kalisza na rok 2016. Największym problemem tego budżetu jest wysoki deficyt oraz dług miasta, a także bardzo wysoka suma przeznaczona na rozbudowę stadionu miejskiego.

Na konferencji podkreślaliśmy przede wszystkim, że nowa koalicja rządząca w Kaliszu (Wspólny Kalisz – PiS – SLD) nie wywiązała się z obietnic zmniejszania długu i deficytu. Dług miasta Kalisza ma wzrosnąć do 209 mln zł, a deficyt wrośnie z 16 mln zł do 23 mln zł. Uczyniła to władza, która mocno krytykowała swoich poprzedników za zadłużanie miasta.

Krytykowaliśmy także pomysł modernizacji stadionu miejskiego, do którego miasto musi dołożyć dodatkowe 6 mln zł, co jeszcze bardziej obciąży budżet miasta. Zwracaliśmy także uwagę na to, że dług rośnie, a liczba mieszkańców spada, co przekłada się na większe koszty zadłużenia w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Apelowaliśmy radnych o uchwalenie prowizorium budżetowego i poważną dyskusję nad strategią zmniejszania długu, tak aby przyszłe pokolenia nie były nim tak mocno obciążone.

Przemawialiśmy w składzie – Piotr BłaszczykKamil GlapińskiWitold StochTomasz Urbański. Obsługą techniczną zajął się zaś Kamil Florian Ratajczyk.

Cała nasza konferencja jest dostępna na naszym kanale youtube pod linkiem – https://www.youtube.com/watch?v=iP56–4BoHw

A o naszej akcji pisały także obszernie kaliskie media – calisia.pl, wkaliszu.pl, rc.fm, faktykaliskie.pl.
Byliśmy także na antenie Radia Centrum oraz w Magazynie Miejskim – http://www.faktykaliskie.pl/video/1044

koliber_na_nie