Łukasz Warzecha w Kaliszu

7 czerwca 2019 roku na nasze zaproszenie do Kalisza przyjechał Łukasz Warzecha.  Dziennikach przez większą część swojej kariery związany był z największymi mediami w Polsce. Pracował między innymi jako komentator dziennika „Fakt”. Podobną funkcję pełnił w nadawanym kilka lat później programie publicystycznym na TVP info, gdzie posiadał własną ramówkę. Jego teksty i opinie możemy zobaczyć w wielu serwisach między innymi takich jak: wPolityce.pl, „WSieci”, „Rzeczpospolita” czy Super Express.

Dziennikarz i publicysta na początku wizyty udał się do II LO ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, gdzie opowiadał uczniom o wadach i zaletach wynikających z pracy w jego zawodzie oraz utartych schematach, którymi w tych czasach kierują się dziennikarze. Młodych najbardziej poruszyły kwestie tzw. „fake newsów” i  „fałszywek informacyjnych”, czyli groźnych trendów opartych na niezgodności tytułu z treścią artykułu w internetowych serwisach informacyjnych. Dziennikarz zobrazował także zmiany, jakie zachodzą w dziennikarstwie na przestrzeni lat i odpowiedział na zadane pytania.

Właściwe spotkanie dla mieszkańców odbyło się kilka godzin później w kaliskiej restauracji kawiarni Anabell. Wykład oparty na luźnej dyskusji z redaktorem wzbudził zainteresowanie. Trzymał też mocno w napięciu, gdyż Pan Warzecha nie bał się kontrowersyjnych pytań i trudnych tematów, jakie na spotkaniu poruszano. Rozmawialiśmy między innymi o kryzysie telewizji publicznej i związanych z tym konsekwencjami, wpływie mediów zagranicznych na przekaz informacji w kraju czy potencjale jaki mają internetowe serwisy informacyjne.